350 Series AAG1A1B1A12

- Individual filter, regulator, sight-feed lubricator; lockout valve.
- Modular assembly and mounting.
- 5-μm-rated polyethylene filter element; optional sintered bronze elements.
- High-strength polycarbonate plastic bowls or aluminum bowls.
- Automatic internal filter drain or manual drain.
- Piston-type regulator.
- Self-relieving regulator; non-relieving optional.
- Pressure gauge.
AAG1A1B1A12
Quantity
Estimated Ship Date: 07/07/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Bowl Type | Plastic |
| Bowl Size | 5.1 oz (151 ml) |
| Assembly Connections | Modular |
| Mounting | Modular/Inline |
| Cap Color | Grey |
| Port Size | 1/4" |
| Port Thread | NPTF |
| Mounting Brackets | None |
| Condensate Drain | Automatic Internal Drain |
| Filter Element Rating | 5 μm |
| Filter Element Material | Polyethylene |
| Regulator Type | Diaphragm |
| Excess Pressure Relief | Self-Relieving |
| Regulated Pressure Range | Adjustable up to 150 psig (10 bar) |
| Regulator Adjustment | Knob |
| Gauge Option | 200-BDD (0–200 psi) |
| Lubricator Type | Sight-Feed |
| Fill Method | Fill Port |
| Lockout Valve | Not Included |
| Operating Pressure | 30 to 150 psig (2 to 10 bar) |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | Dry air required below 35°F (2°C) ISO 8573-1 [-:3:-] |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Body Material | Zinc |
| Bowl Material | Plastic |
| Dome Material | Nylon |
| Seal Material | Nitrile (Buna-N) |
| Weight | 6.1 lb (2.8 kg) |
