380 Series R380-3W

- Modular or In-line mounting
- Diaphragm-type design
- Self-relieving; non-relieving optional
- Pressure gauge
- Pressure adjustment locking knob
R380-3W
Quantity
Estimated Ship Date: 06/06/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Construction | Diaphragm |
| Port Size | 3/8" |
| Port Thread | G (BSPP) |
| Mounting | Modular/Inline |
| Excess Pressure Release | Self-Relieving |
| Cap Color | Grey |
| Flow Options | Standard Flow |
| Regulated Pressure Range | 0 to 125 psig (0 to 8.6 bar) |
| Pressure Adjustment Type | Knob |
| Pressure Gauge | Not included |
| Operating Pressure (Inlet) | Maximum 300 psig (21 bar) |
| Operating Pressure (Outlet) | Adjustable up to 250 psig (17.2 bar) |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | For temperatures below 35°F (2°C) air must be free of water vapor; compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:3:-]. |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Body Material | Zinc |
| Dome Material | Nylon |
| Knob Material | Acetal |
| Weight | 2.56 lb (1.16 kg) |
