73 Series 73001104B-CCG

- Precision lubrication on valves, cylinders, fixtures, automation equipment, machine tools, etc.
- Self-contained and ready-for-installation. Just add ball checks, fittings, and tubing necessary for your application.
73001104B-CCG
Quantity
Estimated Ship Date: 06/23/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Dail Type | Standard Dial |
| Servo Meter Quantity | One |
| Servo Meter Rating | One Drop |
| Servo Meter Shutoff | Not Included |
| Pulse Counters | Two |
| Frequency Controllers | Not Included |
| Oil Level Switches | Low Level Only |
| Port Thread | NPTF |
| Operating Pressure | 60 to 150 psig (4.1 to 10.3 bar) |
| Oil Viscosity Range | 31 to 1800 SUS @100°C |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | Dry air required below 35°F (2°C) |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Reservoir Capacity | 0.5 gallon (1.9 liters) |
| Reservoir Material | Aluminum |
| Servo Meter Housing Material | Brass |
| Mounting Block Material | Zinc |
| Oil End Seals | Nitrile (Buna-N) |
| Weight | 5.2 lb (2.4 kg) |
