74 Series 74001054B-FLV

- Sends a measured amount of liquid through nozzles, up to five feet.
- Primarily used where liquid without entrained air is required and a precisely controlled jet is not required.
- Employs 2 mounting holes.
74001054B-FLV
Quantity
Estimated Ship Date: 06/10/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Mounting | Standard Mounting Plate |
| Dial Type | Standard Dial |
| Servo Meter Quantity | One |
| Meter Rating | Half Drop |
| Shutoff | Not Included |
| Pulse Counter Quantity | None |
| Frequency Controller | Included |
| Spring Type | Light |
| Port Thread | NPTF |
| Operating Pressure | 60 to 120 psig (4 to 8 bar) |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | Dry air required below 35°F (2°C) |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Nozzel Material | Brass |
| Mounting Block Material | Zinc |
| Meter Housing Material | Brass |
| Seal Material | Nitrile (Buna-N), Viton |
| Weight | 1.95 lb (0.88 kg) |
