75 Series 75001105B-CKSVW

- Jetmaster forces a precise amount of entrained liquid/air through 12in nozzle up to 10in (25cm).
- Conical jet with pinpoint accuracy. No drip or over spray.
- The liquid and air components in the jet are independently adjustable.
- Actuated by an air pulse (usually from a valve).
- Used for the controlled application of many types of liquids. Light, non-aggressive spindle oil is the most commonly used.
75001105B-CKSVW
Quantity
Estimated Ship Date: 06/09/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Dial Type | Standard Dial |
| Servo Meter Quantity | One |
| Servo Meter Rating | One Drop |
| Servo Meter Shutoff | Not Included |
| Pulse Counter Quantity | One |
| Pulse Counter | Not Included |
| Frequency Controller | Not Included |
| Nozzle Type | Flexible Plastic |
| Check Retainer End Cap | Solid |
| Port Thread | G (BSPP) |
| Operating Pressure | 60 to 120 psig (4 to 8 bar) |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | Dry air required below 35°F (2°C) |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Servo Meter Housing Material | Brass |
| Mounting Block Material | Zinc |
| Air Seals | Nitrile (Buna-N) |
| Oil End Seals | Viton |
| Weight | 1.80 lb (0.82 kg) |
