7A Series 7A002104B-1120W

- The modular design provides Servo-Meters, solenoid valve, and air filter in a complete package with easy add on capability.
- No need to purchase additional valves or other components. Simply pipe up an air supply and plug in the MPL package.
- Control with the advantage of interfacing with your computer programming. Eliminates "feast or famine" lubricaton.
7A002104B-1120W
Quantity
Estimated Ship Date: 06/19/2026
*Estimated Ship Date based on standard manufacturing times for quantities of 10 or less. Shipments will be made anywhere in the United States.
Product Information
| Servo Meter Quantity | 2 |
| Servo Meter Rating | One Drop |
| Port Size | 1/8" |
| Port Thread | G (BSPP) |
| Solenoid Valve Connection | DIN 43650 Form B |
| Voltage | 24 V DC |
| Filter | Standard |
| Operating Pressure | 60 to 150 psig (4.1 to 10.3 bar) |
| Oil Viscosity Range | 31 to 1800 SUS @100°C |
| Ambient/Medium Temperature | -4° to 125°F (-20° to 52°C) |
| Medium Temperature Caution | Dry air required below 35°F (2°C) |
| Fluid Medium | Compressed Air |
| Servo Meter Housing Material | Brass |
| Servo Meter Seals | Nitrile (Buna-N) |
| Mounting Block Material | Zinc |
| Weight | 3.10 lb (1.4 kg) |
